środa, 11 kwietnia 2012

Czwarty stan skupienia wody i metainterfejsy.

"Czwarty stan skupienia wody - od mikro do makro" - to tytuł wystawy mającej swój wernisaż 2 marca 2012 roku w Toruniu. Miałam przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu osobiście.


Wystawa przygląda się zagadnieniu wody i temu wszystkiemu co jest z nią związane i przy tym blisko spokrewnione nauce. Artystka Victoria Vesna, na co dzień mieszkająca w USA - zakłada międzynarodową współpracę pomiędzy artystami i naukowcami, co owocuje prezentacją idei, prac, spostrzezeń i wniosków umieszczonych w przestrzeni ekspozycyjnej.

Co ciekawe, wystawie towarzyszy internetowa platforma redagowana przez Lindę Weintraub, znajdziemy tam inspirujący esej Filipa Balla - ten sam, który zaprzątnął myśli kuratorki wystawy.

METAINTERFEJS - to hasło współpracy, opartej na wymianie i dialogu, poprzez stworzenie społecznej sieci składającej się z wymieszanych ze sobą: artystów, teoretyków, kuratorów, intelektualistów czy dziennikarzy.
Wracając do głównego tematu wystawy - woda- i jej czwarty stan skupienia, to nie figura stylistyczna, lecz specyficzny płynny stan krystaliczny, w którym posiada ona ładunek magnetyczny, który może być podstawą komunikacji molekularnej. To zdecydowanie zmienia nasz sposób myślenia o świecie i zjawiskach, a co znamienne ma wpływ na nanotechnologię i neurobiologię.
Autorzy podkreślają, że celem projektu jest "podniesienie świadomości i uwrażliwienie opinii publicznej na problemy, które odnoszą się do nas wszystkich".

Mnie przekonuje choćby instalacja Jezioro Orumiye Many Salehi. Eksperyment artystki polegajacy na wykorzystaniu płaszczyzny cieczy jako nośnika obrazowego, co daje niesamowity, wirtualny, tworzący się w umyśle widza widok.

                                                           Mana Salehi, Lake Orumiyeh

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz